Nauka korzystania z nocnika i toalety, czyli żegnajcie pieluchy!
Kiedy rozpocząć naukę korzystania z nocnika? Dziecko około 18 miesiąca życia w pewnym momencie samo pokaże, że nadszedł najlepszy czas, wysyłając szereg sygnałów. Jeśli twój maluch rozumie i wykonuje proste polecenia, jego pieluszka każdego dnia jest sucha przez minimum 2 godziny, wykazuje zainteresowanie tym, że rodzice albo starsze rodzeństwo udają się do toalety, kuca, wydaje określone dźwięki, chowa się podczas oddawania moczu lub stolca, potrafi spokojnie siedzieć oraz naśladuje zaobserwowane u innych zachowania i czynności - to najlepszy moment, by wspólnie wybrać i “oswoić” nocnik!
Jak rozpocząć naukę korzystania z nocnika?
Zabieraj dziecko do toalety, oswajaj z miejscem, tłumacz wszystkie czynności, które wykonujesz. Używaj słów, które określają zarówno części ciała, jak i konkretne zachowania.
Na początek sadzaj dziecko na nocniku, nawet w pieluszce lub w ubranku. Pozwól mu w ten sposób oswoić się z nowym przedmiotem. Łagodnie zachęcaj do skorzystania z nocnika, rozmawiaj z dzieckiem o pożegnaniu z pieluchą. Przede wszystkim jednak nie krzycz, nie denerwuj się, nie karz dziecka, jeśli nie skorzysta z nocnika albo przydarzy mu się “wpadka”.
Dobry nocnik, czyli jaki?
Jaki nocnik wybrać dla dziecka? Przede wszystkim musi być stabilny i wygodny. Równie ważne jest to, by ten nowy przedmiot, który ma go nauczyć samodzielności, dobrze się mu kojarzył i podobał. Dlatego przy wyborze weź pod uwagę zdanie dziecka, możesz mu pokazać różne rodzaje i zapytać o to, który wzór najbardziej mu się podoba.
Nakładka na sedes dla dzieci
Jeśli twoje dziecko chętnie naśladuje dorosłych i jest żywo zainteresowane tym, co robią rodzice, warto zastanowić się nad wyborem nakładki na sedes. Nakładka ułatwia korzystanie z normalnej toalety. Wybierając nakładkę, zwróć uwagę na to, by była dopasowana i stabilna - najważniejsze, żeby dziecko czuło się na niej bezpiecznie. Podczas korzystania ze zwykłej toalety przyda się również stopień, dzięki któremu dziecko będzie mogło samodzielnie usiąść na sedesie oraz bezpiecznie z niego zejść.
Ile trwa odpieluchowanie?
Odpieluchowywanie dziecka to proces, który trwa nawet do trzech miesięcy - zajmuje tyle czasu, ile dziecko potrzebuje na oswojenie się ze zmianą. Dlatego nie ma sensu na nie naciskać ani zmuszać do korzystania z nocnika. Naucz się cierpliwości, ale jednocześnie zachęcaj malucha do siadania na nocniku lub nakładce. Po każdym nocnikowym sukcesie głośno chwal dziecko i je nagradzaj.
Na ebiton24 znajdziesz nocniki, nakładki oraz stopnie, które pomogą podczas nauki samodzielnego korzystania z nocnika oraz toalety.