Smoczki uspokajające – jaki wybrać?

person Opublikowane przez: ebiton24 list w: karmienie w dniu: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 448

Czy warto dawać dziecku smoczek? Są sytuacje, kiedy maluch faktycznie potrzebuje uspokajacza i w takich chwilach smoczek na pewno się przyda. Należy jednak pamiętać o jego właściwym doborze. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, który powinien ułatwić podjęcie decyzji, jaki smoczek będzie najlepszy dla Twojej pociechy.

Podstawowym odruchem noworodka jest odruch ssania, który wynika nie tylko z potrzeby zaspokajania głodu, ale także pragnienia bliskości i ciepła matki. Przez pierwsze pół roku życia dziecka jest on niesamowicie silny - gdy maluch nie ma możliwości ssania piersi, wkłada do buzi kciuk, zabawki czy kawałek kocyka. Dlatego, żeby uspokoić niemowlę mamy najczęściej podają mu smoczek. Jak pokazują badania oraz doświadczenie, nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ssanie piersi to także ćwiczenie rozwojowe. Długotrwałe ssanie smoczka i utrwalenie niemowlęcego sposobu ssania może niekorzystnie wpływać na ułożenie języka, a w konsekwencji doprowadzić do wad wymowy oraz nadmiernego ślinienia się. Używanie smoczka może nieść za sobą duże ryzyko przedwczesnego odstawienia się dziecka od piersi oraz może powodować problemy z laktacją. Czasami jednak smoczek okazuje się pomocny w trudnych chwilach, wtedy dobrze mieć pod ręką taki, który jest bezpieczny i komfortowy.


Smoczki silikonowe i lateksowe


Smoczki składają się z gumki, tarczki oraz kółeczka do chwytania. Do wyrobu gumki wykorzystuje się lateks lub silikon. Smoczki lateksowe są wykonane z naturalnego kauczuku o jasnobrązowym, lekko matowym lub przezroczystym kolorze. Są nieodporne na działanie promieni słonecznych i szybciej matowieją, ale przez charakterystyczny smak i zapach dzieci chętniej z niego korzystają. 

Smoczki silikonowe produkowane są ze sztucznego, cienkiego tworzywa. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem słońca, ale mają mniejszą odporność na gryzienie, dlatego trzeba pilnować, aby dziecko go nie rozgryzło i nie połknęło silikonu. Tarczka smoczka nie może utrudniać oddychania oraz powinna pozwalać skórze oddychać, dlatego musi mieć otwory wentylacyjne. Kółeczko do chwytania powinno być wykonane solidnie, tak by nie dało się go urwać. 


Rozmiary i rodzaje


Po wybraniu materiału zdecyduj, jaki rozmiar będzie najodpowiedniejszy dla Twojego malucha. Na wszystkich smoczkach podana jest informacja o tym, dla dziecka w jakim wieku jest on przeznaczony. Smoczki dla niemowlaków do 6. miesiąca życia mają małą tarczkę i najmniejszą gumkę. Warto jednak nie korzystać ze smoczka przynajmniej przez pierwszych 8 tygodni życia noworodka, czyli w czasie, w którym reguluje się laktacja. Drugi rodzaj smoczków jest przeznaczony dla średniaków, czyli dzieci od 6. do 18. miesiąca życia. Smoczki dla starszych maluchów nie są już dostępne we wszystkich rodzajach, ponieważ nie powinno się podawać ich dzieciom w wieku powyżej 18 miesięcy.


Na rynku dostępne są 4 rodzaje smoczków, które różnią się od siebie kształtem gumki:

Smoczek anatomiczny, nazywany też ortodontycznym, jest lekko spłaszczony od strony języka i uwypuklony od strony podniebienia. Możesz włożyć go do buzi dziecka tylko uwypukloną stroną skierowaną ku podniebieniu. 

Smoczek okrągły możesz włożyć w dowolny sposób do buzi malucha. Przy tarczce jest węższy, rozszerza i zaokrągla ku końcowi, przypominając kształtem wisienkę.

Smoczek symetryczny jest spłaszczony z góry i dołu, można go wkładać do buzi w dowolny sposób. 

Smoczek dynamiczny zbudowany jest z niejednorodnej warstwy silikonu, dzięki czemu rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Symetryczny kształt gumki jest inspirowany kształtem brodawki sutkowej. 


Czytaj informacje o produkcie


Wybierając smoczek należy sprawdzić czy posiada odpowiednie certyfikaty oraz rekomendacje. Spośród dostępnych na rynku uspokajaczy, warto rozważyć wybór 100-procentowo naturalnego produktu - te wykonane z kauczukowca, są miękkie, często nie mają żadnych złamań i połączeń, dzięki czemu są higieniczne. Cieszą się popularnością wśród rodziców i dzieci z wielu krajów. Wśród smoczków wykonanych z silikonu jest dużo większy wybór. Wiele z nich posiada miękką gumkę lubianą przez dzieci. A dużym plusem silikonu jest jego trwałość i możliwość wielokrotnej sterylizacji w przeciwieństwie do kauczukowych propozycji.


Dbaj o higienę


Pamiętaj, że smoczek należy wymieniać co 2 miesiące, a przy wymianie nie zapominaj o tym, żeby miał taką samą gumkę, jak poprzedni. Smoczki należy sterylizować i przechowywać w oddzielnych pojemniczkach.

Powiązane tematy

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password